Lastik Nedir ?

Lastik; kauçuk, kord bezi, çelik teller, çeşitli kimyasallar ve dolgu maddelerinden oluşan ve taşıtla yol arasında bağlantıyı sağlayan bir yüksek teknoloji ürünüdür.

Can güvenliğiniz açısından taşıtınızın en önemli parçası durumundaki lastiğinizin beş temel görevi vardır. Bunlar; taşıt yükünü taşımak, yolla taşıt arasındaki bağlantıyı sağlamak, motor ve fren gibi hareket kuvvetlerini yola aktarmak, taşıta yön vermek ve konfor sağlamaktır.

Yanaktaki yazı ve işaretlerin anlamları

205/55 R16 91W TL ContiPremiumContact2

205  Nominal kesit genişliği, mm.
55    Kesit yüksekliğinin kesit genişliğine oranı, Lastik yüksekliği, lastik genişliğinin %55'i kadar anlamına gelir
R      Radyal lastik sembolü
16    Jant çapı, inç
91    Yük indeksi
W     Hız indeksi

DOT CU NBA1B6 4910

DOT        Amerikan Ulaştırma Bakanlığı standardı, (Department of Transportation)
4910       Üretim tarihini gösterir, 2010 yılı 49. hafta

Diğer İşaretler

TWI       Sırt Aşınma Göstergesi, (Tread Wear Indicator), aşınmanın bu göstergeye gelmesi durumunda lastik değiştirilir.
M+S     Çamur&Kar lastiği, (Mud&Snow)
E4         Uluslararası kurallara göre onaylandığını gösterir

Tubeless, TL                         İç lastiksiz kullanılır
Reinforced, Rf                      Takviyeli
Continental                           Üretici firma adı
ContiPremiumContact2      Lastiğin ticari adı, deseni
Made in Germany                Üretildiği ülke

Lastik Üretimi

Lastik üretimi, bir kaç çeşit kauçuk seçimine paralel olarak, özel yağlar, karbon karası, pigmentler, antioksidantlar, silika ve istenen özellikleri elde etmek üzere diğer katkı maddelerinin seçimiyle başlar.

Lastiğin farklı kesimleri için farklı malzemeler kullanılır. Banbury karıştırıcısı denen makinede bu hammaddeler, lastiğin istenen kesiminde kullanılmak üzere karıştırılır ve sakız kıvamında homojenize lastik hammeddesi elde edilir. Bu malzeme daha sonra lastiğin farklı bölümlerinde kullanılmak üzere farklı işlemlere tabi tutulacakları makinelere gönderilir.

Hammaddenin hazırlanmasından sonra lastiğin imaline devam edilir. İlk önce lastiğe hava sızdırmazlığını veren ve iç lastiğin yerini tutan astar, daha sonra gövde katı ve topuk çemberi üzerine topuk profili yani apeks sarılır. Yanaklar ve sırt, daha önceden sarılmış çelik kuşaklar ve gövdenin üzerine sarılır. Bu aşamada ortaya çıkan lastiğe çiğ lastik denir.

Lastiğin imalinde son aşama pişirme aşamasıdır. Çiğ lastik bir kalıba yerleştirilir ve kalıba iyice oturması için içeriden şişirilir. Böylece sırttaki diş deseni ve yanaktaki yazıların oluşması sağlanır. Lastik burada 8 - 15 dakika arası yaklaşık 150oC de pişirilir.

Bu işlemden sonra her bir lastik kontrol edilip, çok çeşitli test işlemlerine tabi tutulduktan ve dikkatlice kalite kontrolü yapıldıktan sonra kullanıma sunulur.

Çorlu Continental

Telefon :
0282 673 77 72